تن تن و سند باد

سال ۱۹۲۹ میلادی ، « ژرژ رمی » ، نویسنده‌ی بلژیکی برای نخستین بار داستانی مصور را با عنوان « تن‌تن در سرزمین شوراها » منتشر کرد. در این کتاب خبرنگاری به اسم تن‌تن به همراه میلو که سگ خانگی‌اش است به شوروی که نماینده و قطب کشورهای بلوک شرق بود سفر می‌کند و در می‌یابد که افرادی ستمگر و نادان در آن حکومت می‌کنند که هیچ پیشرفت اقتصادی به وجود نیاورده‌اند.
پس از انتشار این کتاب و استقبالی که از آن در غرب شد، مجموعه‌های بعدی تن‌تن نیز نگارش و به سرعت ترجمه شد. شخصیت ماجراجو و جذّاب تن‌تن با مدل موهای خاص خود که به همین نام نیز معروف شد، در بین نوجوانان جهان طرفداران زیادی پیدا کرد و خیلی زود به عنوان نماد یک جوان جذاب و باهوش غربی تکثیر شد. امّا در این میان  تصویر خشن و بدی که از روس‌های کمونیست، قبایل بومی کنگو ، سیاهپوستان امریکا ، نژادهای جنوب شرقی آسیا و ... در مجموعه آثار تن‌تن نشان داده می‌شد حاکی از ترویج نگاه برتر و بالاتر غرب بر دیگر فرهنگ‌ها بود.
تن‌تن به هرجایی که سفر می‌کرد، مردمی را می‌دید که گرفتار مشکلی هستند و مانند همه داستان‌ها و فیلم‌های آمریکایی و غربی، این او است که در نقش « ناجی » وارد شده و با همراهی دوستانش آن مشکل را برطرف می‌کند. تن‌تن را می‌‌توان یکی از نمونه‌های موفق از نمادی برای تبلیغ و ترویج یکسان‌سازی فرهنگی در جهان آن زمان به حساب آورد.

امّا این بار تن‌تن در کتابی از یک نویسنده ایرانی ظهور پیدا کرده است.
در این کتاب ، تن‌تن در ادامه‌ی ماجراجویی‌هایش با همراهی دوستان همیشگی‌ خود ، یعنی میلو ، کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل به سفری دیگر آمده‌اند. آن‌ها پس از سفر به نقاط مختلف جهان و خلق داستان‌های گوناگون ،حالا به عنوان جهانگرد ، میهمان مردم شرقی می‌شوند. امّا پس از مدّتی مشخّص می‌شود هدف آن‌ها یافتن افسانه‌های شرق و غلبه بر آن‌ها است .
تن‌تن و دوستانش به هر نقشه و وسیله‌ای می خواهند در این داستان جدید پیروز شوند، امّا در این میان سندباد با همراهی افسانه‌های شرقی به مقابله با مهاجمان برمی‌خیزد. تن‌تن که خود را در حال شکست می‌بیند به ناچار مجبور می‌شود تا از دیگر قهرمان‌های غربی کمک بخواهد و پای افسانه‌هایی مثل سوپرمن ، تارزان و کینگ کنگ نیز به داستان باز می‌شود .
امّا در آخر  این مشرقیان هستند که با استفاده از قدرت عقل و خودباوری ، موفّق می‌شوند مهاجمان را شکست دهند . گروه شکست‌خورده در حالی به غرب باز می‌گردند که در فکر حمله‌ای مجدد به مشرق زمین هستند.
این رمان در میان بچّه ها طرفدار زیادی پیدا کرده است و از مطالعه ی آن لذّت می برند .

منتشر شده در 12 آبان 1395 ساعت 20:26